Pedodoncja

PEDODONCJA


STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

 

 

 

PEDODONCJA

 

 

 

 

 

 

lek. dent Natalia Wojtaszek
lek. dent Katarzyna Klepacka
lek. dent Maja Skrzyszewska
lek. dent Paulina Jaroszewicz
lek. dent Przemysław Strugała

 

 

 

 

Adaptacje małych dzieci
Wizyta adaptacyjna to pierwsza, zapoznawcza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Przebiega ona w miłej atmosferze, zachęcając dziecko do pewnych czynności, ale do nich nie zmuszając. Mały pacjent w trakcie zabawy zapoznaje się z metodami leczenia i narzędziami używanymi przez lekarza w gabinecie. W przyszłości procentuje to brakiem lęku przed podjęciem leczenia. Staramy się, by na tej wizycie był wykonany również przegląd tak, by rodzic dostał jak najwięcej informacji na temat stanu jamy ustnej dziecka, nie jest to jednak celem tej wizyty i jeśli dziecko nie będzie chętne do współpracy, wyznaczamy kolejny termin wizyty. Aby dziecko nam zaufało i bez strachu zgłaszało się na leczenie potrzebna jest cierpliwość i czasem wymaga to większej ilości spotkań, lecz efekty są najważniejsze.

Kiedy dziecko przyzwyczai się już do gabinetu stomatologicznego i bez lęku siada na fotel, możemy zająć się działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem ubytków próchnicowych. Zależy nam na obaleniu mitu, który mówi o tym, że nie trzeba leczyć zębów mlecznych. Nie jest to prawdą! Należy dbać o każdy rodzaj uzębienia u dziecka, gdyż zaniedbanie uzębienia mlecznego może nieść za sobą poważne konsekwencje w uzębieniu stałym. Nadrzędną zasadą w naszym działaniu jest praca w jak najbardziej komfortowych warunkach zarówno dla małych pacjentów jak i dla ich rodziców.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Dbamy więc o to, by nasze zabiegi były bezbolesne wykorzystując środki znieczulające a także korzystając z sedacji podtlenkiem azotu. Jest to uznany sposób pozwalający na zmniejszenie lęku u pacjenta (może być stosowany nie tylko u dzieci ale i u dorosłych) za pomocą tzw. “gazu rozweselającego”.

Zastosowanie takiego rozwiązania jest bardzo bezpieczne, gdyż gaz działa krótkotrwale, po zaprzestaniu inhalacji efekt mija w ciągu kilku minut i jest stosowny w małych, odpowiednich do wieku i wagi pacjenta dawkach. Dodatkowo, aby umilić pacjentowi sedację korzystamy ze specjalnych maseczek o różnych owocowych zapachach.

Kładziemy bardzo duży nacisk na profilaktykę próchnicy u dzieci. W tym celu stosujemy zabiegi oczyszczania zębów z płytki nazębnej, fluoryzacji i lakowania, które w połączeniu z odpowiednim instruktażem i zmotywowaniem małego pacjenta do dbania o higienę jamy ustnej przynoszą rewelacyjne efekty w zapobieganiu powstawania nowych ubytków.
Naszym dzielnym pacjentom oferujemy zarówno standardowe wypełnienia w naturalnym kolorze zębów, jak i kolorowe zależne od wyboru maluchów. Zajmujemy się również leczeniem kanałowym u dzieci.