Endodoncja

ENDODONCJA


LECZENIE KANAŁOWE

 

 

 

ENDODONCJA

 

 

 

lek. dent. Piotr Skrzyszewski
lek. dent. Natalia Wojtaszek
lek. dent. Katarzyna Klepacka
lek. dent. Maja Skrzyszewska
lek. dent. Paulina Jaroszewicz
lek. dent. Tomasz Kaptur
lek. dent. Grzegorz Klepacki
lek. dent. Przemysław Strugała

 

 

 

 

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych zęba. Gdy podczas wizyty u stomatologa zostaje postawiona diagnoza o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, wielu pacjentom wyobraźnia podsuwa na myśl bardzo negatywne skojarzenia. Często spotykamy się z opinią, jakoby zabiegi te były bardzo bolesne. Nic bardziej mylnego! Współczesna stomatologia dzięki zastosowaniu znieczuleń, nowoczesnych metod i instrumentów pozwala na wykonywanie wszystkich zabiegów bezboleśnie i skutecznie.

Wewnątrz zęba pod twardymi tkankami, którymi są szkliwo, cement i zębina znajduje się miękka, bogato unaczyniona i unerwiona tkanka zwana miazgą. Wypełnia ona komorę zęba oraz system kanałów korzeniowych. Do powstania stanu zapalnego miazgi dochodzi w wypadku zaawansowanej próchnicy sięgającej swoim zakresem centralnych części zęba oraz w wyniku uszkodzeń, urazów i przeciążeń zgryzowych. Czasem dochodzi do obumarcia miazgi i rozprzestrzeniania zakażenia na okoliczne tkanki. Procesy te mogą być przyczyną silnych dolegliwości bólowych. W takich sytuacjach jedyną skuteczną metodą na uratowanie zęba jest niezwłoczne przeprowadzenie specjalistycznego leczenia kanałowego.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu zakażonej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba poprzez mechaniczne i chemiczne ich opracowanie, a następnie wypełnienie materiałami do tego przeznaczonymi. W tym celu w naszym gabinecie wykorzystywane są najnowsze narzędzia ręczne i maszynowe oraz najlepszej jakości środki płuczące i wypełniające. Dzięki obecności tomografii komputerowej w Centrum Stomatologicznym “ Twój Uśmiech” jesteśmy w stanie już przed leczeniem poznać dokładną anatomię leczonego przez nas zęba a także zobaczyć system kanałów w przestrzeni trójwymiarowej, co znacznie podnosi skuteczność i precyzyjność naszego leczenia. Podczas pracy nasi lekarze wykorzystują mikroskopy zabiegowe zapewniające odpowiednie powiększenie, a co za tym idzie, znacznie podnoszące jakość przeprowadzanych przez nich zabiegów. Każde leczenie kanałowe przeprowadzane jest w pełnej izolacji od dostępu śliny w postaci koferdamu. Pozwala to na znacznie dokładniejszą pracę, przyspiesza czas leczenia oraz zwiększa komfort pacjenta.

Należy pamiętać, iż ten rodzaj leczenia jest zabiegiem czaso- i pracochłonnym. Aby uzyskać najlepszy efekt koniecznie jest poświęcenie kilku godzin. W erze współczesnej technologii jednak możliwe jest uratowanie zębów, dla których kiedyś jedynym rozwiązaniem było usunięcie. Żadna nawet najlepsza praca protetyczna ani implant nie są w stanie zastąpić własnych tkanek pacjenta, dlatego przeprowadzenie tych zabiegów jest często najlepszym wyjściem.